Kommentarer på nästa Pico

Artikeln: Vad kommer i nästa Raspberry Pi Pico? , kommer från vad en AI tror baserat på kvalificerade gissningar.
Jag tror att det är sannolikt med den analysen men jag har egna önskemål.

Jag bygger saker som klockor, bilar, hemmasensorer, husrobot, Smarta hem med 433MHz.
Jag tycker att Pico är perfekt för skaparglädjen att bygga saker och ge dem liv med programvara.
Det behöver vara billigt och enkelt.

Pinnrader med färger

Jag har standardiserat på Raspberry Pico 2WH. Jag vänder alltid på Pico så pinnaran kommer uppåt. Sedan ansluter jag Dupont kablar direkt på benen. Det står med liten text på några av pinnarna men sockeln täcker mycket. Jag skulle vilja ha ett papper att lägga mellan pinnraderna med färgkoder vad pinnarna gör. Det här skulle jag kunna skapa själv och skriva ut en pappersbit.

Skulle vara coolt om man kunde köpa en karta med klistermärken och sätta ett klistermärke under PICO processorn.

Skippa Cortex M33

Ha kvar de två RISC-V cores och skippa Cortex M33.

Pico 2 har två RISC-V cores. RISC-V är en öppen standard och inga licenspengar. De RISC-V cores som finns i Pico2 är snabba men inte lika snabba som Cortex M33.
Jag föreslår att man satsar enbart på RISC-V i stället för Cortex M33.
Man missar en del saker men kanske går det att göra Pico billigare och det är viktigt.
https://github.com/DrKRR/Performance-Analysis-of-Raspberry-Pi-Pico-Boards

MicroPython fungerar lika bra på RISC-V, https://micropython.org/download/RPI_PICO2_W/

Fixa kvarvarande buggar

Det finns revisioner på PICO 2. A4 är vad jag vet den senaste. Fixa fler hårdvarubuggar.

Förbättra RISC-V

Den som sitter i PICO 2 är två stycken RISC-V Hazard3. Det har kommit nyare versioner som är bakåtkompatibla. Behåll två cores och lägg bara till saker som gagnar användaren.

https://en.wikipedia.org/wiki/RISC-V

https://www.servethehome.com/update-on-risc-v-standards-and-adoption-at-hot-chips-2026/
https://noise.getoto.net/2026/09/02/update-on-risc-v-standards-and-adoption-at-hot-chips-2026/

Förbättra existerande hårdvaru APIer

Det finns många hårdvaru APIer som kan få förbättringar. https://www.raspberrypi.com/documentation/pico-sdk/hardware.html#group_hardware_pio

Det utökar möjligheterna vad man kan göra i mjukvara. Fixa buggar och konsolidera så de fungerar optimalt.

Ska det fortsatt finnas olika versioner av PICO

Med och utan WiFi/BLE. Med och utan färdiglödda pinnar.
Ibland vill man ha en stödprocessor som då inte behöver WiFi.
Ibland vill man ha en platt design och löder kablar direkt till processorn.

Det finns moduler som har SPI till WiFi. En del har uttag för antennanslutning.

  • Köp anslutningskontakt-kit och få med ett klistermärke för pin-layouten.
  • Köp till WiFi+BLE i en I2C/SPI-ansluten modul med/utan antennuttag och med/utan extra GPIO portar. Välja mellan billig 2.4GHz eller en version med alla standarder.
  • Köp till antenn om det behövs bättre räckvidd.

Tyvärr blir den sammaslagna kostnaden för en PICO2 + Modul större än om det är inbyggt från start. Se Raspberry Pi Radio Module 2 64 Kr, + en PICO 2 68 Kr att jämföra med PICO 2W för 95 Kr. Eller jämför radiomodul 64Kr + PICO 54 Kr mot PICO W 88 Kr.
Därför tror jag det är mest kostnadseffektivt för användaren att vi fortsatt får tillgång till olika versioner. Men om man kan få ned priset och öka flexibiliteten då är det väldigt intressant att köpa till kits med olika typer av trådlöst.

Sänk kostnaden

Kostnaden är viktigast. Varför då? Är inte processorn en ganska liten del av byggets totala kostnad? Jo moduler kostar ganska mycket. Har man en dyr processor vill man använda den till max och få ut så mycket som möjligt i mjukvaran. Är processorn billig är det ett enklare val att bygga sub-system med egen processor som fungerar oberoende av huvudprocessorn.

Det går att blanda PICO som sub-processor och PICO 2W som huvudprocessor.

MicroUSB eller USB-C gör det samma. Ta den som är billigast.
Mer flash-minne samma sak. 4Mb får räcka. Halv Mb ram får räcka. Två kärnor får räcka. Behåll 150MHz klockfrekvens.
Det går att överklocka. Det går att köpa till en Flash-modul eller SD-kortsmodul.

Det är lätt att marknadsföra större siffror men man får marknadsföra de små förbättringarna istället.

Sammanfattning

Den nya processorn har inte mer prestanda än PICO2 men skulle ändå vara en uppgradering med lägre pris.

  • Skippa Cortex M33 och behåll RISC-V för att sänka priset
  • Fixa kvarvarande hårdvarubuggar
  • RISC-V – Förbättra med några av de moduler som finns
  • Förbättra existerande hårdvaru APIer
  • Fortsätt med PICO-versioner
  • Satsa på det som är billigast för att få ned priset. Gärna under 50 Kr.

CharZam